این سیستم ها بر خلاف کولرهای گازی و داکت اسپلیت ها به صورت یکپارچه می باشند،به این صورت که تمامی اجزای سیکل تراکمی شامل کمپرسور،کندانسور،اواپراتور و...در یک پانل در داخل هم قرار می گیرند.

سیستم های پکیج پشت بامی بر روی پشت بام قرار گرفته و هوای سرد شده در داخل آن از طریق کانال به فضاهای مختلف هدایت می شود،همچنین کانال های برگشت برای دستگاه تعبیه می گردد کههوای داخل را جهت خنک یا گرم کردن به داخل دستگاه هدایت می کند،در صورت نیاز به هوای تازه می توان مقداری از هوای ورودی به دستگاه (معمولا حداکثر 15%) را ازهوای تازه بیرون به داخل دستگاه هدایت کرد.

جهت سنس کردن دمای هوای داخل و نیز تنظیم دستگاه بر روی دمای خاصی که مایل هستیم فضای مورد نظر آن دما را داشته باشد،از یک ریموت کنترل داخل فضا استفاده می شود.

به علت هزینه های پایین گاز در کشورمان در سیستم های پکیج پشت بامی برای تامین گرما از کویل آب گرم مطابق سیستم های داکت اسپلیت استفاده می شود.

به دلیل کانال کشی طولانی و حجیم معمولا از پکیج های پشت بامی در فضاهای بزرگ مانند سالن های ورزشی،فروشگاهها،سالن های بزرگ و...استفاده می شود.

پکیج های پشت بامی معمولا در ظرفیت های 5 الی 30 تن به صورت از قبل و در ظرفیت های بالاتر به صورت سفارشی ساخته می شوند و کمپرسور آن ها معمولا از نوع اسکرال می باشد.

بعضی تولید کنندگان داخلی و برخی برند های وارداتی مانند LG و MIDEA ارائه دهنده سیستم های پکیج پشت بامی هستند.

 

 

برگرفته شده از کتاب سیستم های تهویه مطبوع VRF نوشته مهندس رستم آبادی